Skip to content Skip to footer

داستان کانون پویان

ما تا به امروز مسیری طولانی، اما پر خاطره را طی کرده‌ایم

 1. از کجا شروع شد …

  داستان موسسه پویان از سال 1399 شروع میشه که ما به عنوان یک استارتاپ شروع به فعالیت کردیم. اول که شروع کردیم نه اسم داشتیم و نه مکان و دفتر، فقط چندتا جوون که تصمیم گرفته بودن یه حرکت بزرگ انجام بدن برای کمک به نوجوونا و جوونا.
  می‌دونستیم که نوجوونا و جوونای ایران خیلی با استعداد و باهوش هستند ولی خیلی اوقات این استعداد‌ها دیده نمیشن. نه تو خونه بهش توجه میشه، نه تو جمع دوستان… مدرسه و سیستم آموزش پرورش هم که هیچی نگیم بهتره کلا انگارساخته شده تا استعدادها رو نابود کنه و تنها ملاکشون برای موفقیت نمره روی برگه امتحانیه، چقدر آدم نخبه و با استعداد که به خاطر نمره کم رو برگه امتحانی تحقیر و تخریب شدن و باعث شده تا یه حس من نمیتونم درونش ایجاد بشه. نوجوونی که میتونست یه هنرمند نمونه بشه به خاطر نمره کم علوم تخریب شد، اون کسی که میتونست یه خبرنگار نمونه بشه به خاطر نمره کم ریاضی تحقیر و …. متاسفانه خیلی جاها این نگاه به خود نوجوونا و جوونا هم سرایت کرده و باعث شده خیلی ها خودشون رو دست کم بگیرند، گوهر درونشون رو نبینن و فک کنن نمیتونن موفق بشن و همین باعث بشه موقعیت ها رو از دست بدن و فرصت سوزی کنند.
  اما ما به توانمندی و ظرفیت فوق العاده تک تک نوجوونا و جوونا اعتماد داریم و اعتقاد داریم که هر کسی یه استعداد ویژه درونش نهفته است و هیچ کس بدون استعداد نیست حتی اگه در ظاهر یه نقصی در جسم یا ذهنش وجود داشته باشه، اما قطعا گوهری درون وجود هر فرد نهفته هست.
  پس این شد که تصمیم گرفتیم کمکت کنیم تا گنج درون خودت رو پیدا کنی، خودت رو باور کنی و به بقیه هم ثابت کنی چقدر می‌تونی فوق العاده باشی…

 2. چطور حرکت کردیم …

  همه اینها باعث شد که نتونیم بشینیم و تصمیم گرفتیم حرکت کنیم ….
  چندتا از دانشجویان رشته روانشناسی که هم رو پیدا کرده بودیم و به توانمندی خودمون ایمان داشتیم برای شروع کار یه تیم فوق العاده پژوهشی از روانشناسان تشکیل دادیم و مقالات روز دنیا در مورد استعداد و استعدادسنجی رو بررسی کردیم. می‌خواستیم یک کار علمی دقیق انجام بدیم که برای شناخت استعداد و توانمندی افراد بیشترین دقت و کیفیت رو داشته باشه، با هم فکری خودمون و کمک اساتید نمونه یک طرح فوق العاده ترکیبی ایجاد کردیم برای استعدادسنجی نوجوون‌ها و جوونا با بررسی ابعاد مختلف هوش، علاقه، مزاج و شخصیت. خیلی عالی شد این بهترین و دقیق ترین چیزی بود که میشد بهش رسید. اینکه فقط از یک جنبه نگاه نمی‌کنیم و نگاهمون ابعادی هست باعث شد تا این شیوه استعدادیابی دقت فوق العاده بالایی داشته باشه.
  رونمایی از طرح استعدادیابی ما مصادف شده بود با آغاز همه گیری کرونا و برای همین ما سعی کردیم که شیوه اجرای دوره استعدادیابی رو جوری تنظیم کنیم که بشه به صورت مجازی هم اجرا بشه تا دیگه محدودیت زمان و مکان نداشته باشیم و کرونا هم نتونه فعالیت ما رو متوقف کنه. و بعد در ادامه اومدیم و این شیوه استعدادیابی مجازی رو در قالب سامانه استعدادیابی روی سایتمون پیاده کردیم و شد همی سامانه خفنی که داری می‌بینی.
  اون چیزی که ما رو با خیلی از مراکز دیگه متمایز میکنه اینه که ما فرایند استعدادیابی رو به صورت یک الگوریتم شبیه هوش مصنوعی ایجاد کردیم که دقت و سرعت رو به اوجش میرسونه و می‌تونیم تعداد افرادی بیشتری رو در زمان کوتاه‌تری و با دقت بالاتری استعدادیابی کنیم. همین ابتکار خاص باعث شد تا از خیلی ها متمایز بشیم و طرح استعدادیابی ما بتونه چندین مقام رو در سطح استان و کشور کسب کنه.

 3. الان کجاییم …

  هم ‌اکنون تیم پویان نزدیک به 20 نفر شدن که هر کدوم با عشق و علاقه سعی می‌کنند به طریقی تو این مسیر پر پیچ و خم کشف و شکوفایی استعداد همراه نوجوونا و جوونا باشن.
  دفتر مرکزی ما در مشهد مستقر هست از استارت‌آپ های تحت حمایت خانه خلاق و نوآوری اشراق هستیم و مجوز کانون فرهنگی از سازمان تبلیغات اسلامی مشهد داریم.
  عمده فعالیت‌های استعدادیابی ما به صورت مجازی انجام میشه و تاکنون میزبان نوجوونای باحالی از سرتاسر ایران عزیز و حتی خارج ایران از کشورهایی نظیر سوئد، عمان، آذربایجان و … بودیم.
  دنبال رشد هستیم تا بتونیم بهتر به نوجوونا کمک کنیم، برای همین همیشه بدون خجالت دست یاری و همکاری‌مون جلوی همه باز هست و از هرکسی که بتونه با نظراتش یا فعالیت‌هاش به بهتر شدن خدمات ما کمک کنه به شدت استقبال می‌کنیم.
  هر جایی هم احساس کنیم وجود ما و تخصصمون می‌تونه کمکی به مردم عزیزمون بکنه یا دردی رو از جامعه دوا کنه با کمال میل آماده همکاری با تمامی افراد و مجموعه‌های هم هدف هستیم.