نظام ارزش های آلپورت

دوره های آموزشی

ثبت نام و یادگیری مهارت های آینده ساز با مدرک فنی و حرفه ای

ثبت نام کنید

مشاوره رایگان

کانون استعدادیابی پویان

نظام ارزش های آلپورت

کشف ارزش های زندگی با الهام از نظریه آلپورت

گوردون آلپورت و نظام ارزش های فردی

آیا تابه‌حال در مورد نظام ارزش‌های آلپورت، ایده‌ای نوآورانه از گوردون آلپورت (Gordon Allport)، روانشناس برجسته، چیزی شنیده‌اید؟ او معتقد است که تمامی انتخاب‌ها، علایق و حتی از دست دادن‌های ما! ریشه در ارزش‌های درونی‌مان دارند. تصور کنید، هر جنبه‌ای از زندگی شما توسط چراغ راهنمایی به نام ارزش‌های فردی هدایت می‌شود. این ارزش‌ها می‌توانند شامل مواردی چون عشق به خانواده، تلاش برای موفقیت، دوستی، عدالت و آزادی باشند.

چگونگی شکل گیری و تشکیل ارزش های فردی

ارزش‌های ما از دوران کودکی، با آموزه‌هایی که از خانواده و محیط پیرامون خود دریافت می‌کنیم، شروع به شکل‌گیری می‌کنند. با این حال، در مسیر رشد و پیشرفت، مهم است که خودمان را کشف کرده و تعیین کنیم کدام ارزش‌ها برای ما اهمیت بیشتری دارند.

راهنمای کشف ارزش های زندگی

چطور ارزش های شخصی خود را کشف کنیم؟

۱. تجربیات گذشته: تأمل در خاطرات و تجربیات مهم زندگی می‌تواند به شما نشان دهد که چه چیزهایی برایتان ارزشمند است.
۲. ارزش های خانوادگی: در نظر گرفتن باورهایی که از خانواده به ارث برده‌اید و تعیین اینکه آیا همچنان به آن‌ها پایبند هستید.
۳. اولویت‌های زندگی: شناسایی چیزهایی که برای شما در زندگی اهمیت دارند و نحوه صرف وقت برای آن‌ها.
۴. مشاوره تحصیلی و شغلی: مشورت با مشاوران می‌تواند به شما کمک کند تا مسیر تحصیلی یا شغلی مناسب با ارزش‌های خود را کشف کنید.

۵. استعدادیابی پویان: پویان یک سامانه پیشرو و معتبر در زمینه استعدادیابی و مشاوره تحصیلی در کشور است که با به‌کارگیری جدیدترین یافته‌های علمی و بهره‌مندی از تجربیات گران‌بهای متخصصان، قادر است طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها و استعدادهای ذهنی و شخصیتی را شناسایی کند و افراد را در انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی مناسب یاری نماید.

تطبیق پذیری ارزش ها با زمان

به یاد داشته باشید که ارزش‌های زندگی ممکن است با گذر زمان تغییر کنند. بنابراین، همیشه آماده باشید تا ارزش‌های خود را بازبینی و تطبیق دهید. آگاهی از ارزش‌های زندگی نه تنها به شما امکان می‌دهد تا زندگی پر معناتر و موفق‌تری داشته باشید، بلکه راهنمایی است برای دستیابی به اهداف والاتر. بیایید به کشف ارزش‌هایی که در قلب و ذهن شما نهفته است بپردازیم!

طبق نظر آلپورت، ارزش های زندگی به ۶ دسته تقسیم می‌شوند:

  • سنخ نظری
  • سنخ اجتماعی
  • سنخ اقتصادی
  • سنخ سیاسی
  • سنخ زیباگرایی
  • سنخ مذهبی

توضیح کامل هرکدام از این دسته ارزش ها را می‌توانید در سایر مقالات سایت مطالعه نمایید.